İman ve İnsan kavramları üzerine

Makalemizin konusu, web sitemizin de ismi olan iman ve insan kavramıdır. iman ve insan kavramlarını anlamaya çalışalım inşallah.

Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adıyla ilk makalemize başlayalım.

İman kelimesinin lügat manası, bir şeye şüphesiz inanmak, o şeyi kesin olarak kabul etmek, yürekten bağlanmak, kesin olarak inanmak gibi manalara verilen isimdir.

İmanın dini anlamı ise, Allah’tan başka ilah olmadığına, Allah’ın varlığı ve birliğine, Son peygamber olan Hz Muhammed’in (asm) Allah’ın kulu ve elçisi olduğunu, kesin olarak kabul ve tasdik etmektir.

İnsan ise, şu ucu bucağı olmayan kainat içinde, bedeni ve ruhu ile kainatın sahibi olan yüce yaratıcının en kıymetli sanat eseridir.

İnsan diğer canlılardan farklı olarak akıl ve şuur sahibi olarak yaratılmıştır. Dolayısıyla iman vazifesine muhatap insandır.

İman kavramı insan için vardır. İnsan ise imansız bir hiç hükmündedir.

(Konu ilerki yazılarımızda daha detaylı anlatılacak inşaallah)

Hani her şey zıddı ile bilinir sözü vardır ya, şimdi de imanın zıddı nedir? Birazda ona değinelim.

İmanın zıddı yani karşıtı ise küfürdür. Küfür ise, inkar etmek, yok saymak, inanmamak veya inkar etmek manalarına gelmektedir.

Alemlerin rabbi olan Allah (cc) insanı en güzel surette yaratmış ve fıtrat adı verilen Allah’ı tanıma ve bilme kabiliyetini yaratılışından itibaren insana vermiştir.

İman eden kimselere mü’min yada ehli iman, inkarcı kimselere ise kâfir yada ehli küfür denmektedir.

Birde iman etmediği halde iman etmiş gibi görünen insanlar vardır ki bunlara da münafık denmektedir. Münafığın içi başka dışı başka olup, sözü özüne uymayan yalancı kimsedir.

Münafık, kâfirden daha tehlikelidir. Çünkü iman etmiş gibi görünür fakat iman etmez. Aldatıcı ve fesatcı bir nevi sahtekar kimsedir.

İmana ait konuları ilerde detaylı bir şekilde inceleyeceğiz inşaallah. Şimdilik tanımlarını yapmış olduğumuz İman ve İnsan konumuza burada nokta koyalım.

Allah bizleri hakkıyla iman eden kulları arasına alması temennisi ile..

Allah’ın selamı tüm iman eden kullarının üzerine olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.