Allah’ın cinsiyeti varmı?

Allah’ın cinsiyetinin olup olmadığı, merak edilen konulardan biridir.

Hristiyanlığa göre Allah (hâşâ) Baba, Meryem Ana ve İsa Oğul olarak bilinmekte ve inanılmaktadır.

Hristiyan inancı olan, Allah Baba (hâşâ) terimi maalesef biz müslümanlar tarafından da bilinçsizce kullanılmaktadır.

Allah’ın (cc) tahrif edilmemiş olan son dini İslamdır. İslam dinin kitabı Kur’an-ı Kerim, peygamberi ise Hz Muhammed dir. (asm)

Kur’an-ı Kerim’de yada peygamberimizin hadislerinde Allah’ın cinsiyetine ilişkin hiç bir bilgi yoktur.

Cinsiyet meselesi yaratılanlar için geçerli bir durumdur. Yüce yaratıcı ise, göndermiş olduğu kitabında kendini şöyle tanımlanmaktadır.

İhlas Suresi:

“Deki, O, Allah birdir. Allah Sameddir. (Hiç bir şeye, Hiç kimseye muhtaç olmayan) O, doğurmamış ve doğmamıştır. Onun dengi de yoktur. (O, hiçbir şeye benzemez)

İslam’da en önemli temel ilke tevhid yani birlik ilkesidir. Allah (cc) İhlas Suresinde de bildirdiği üzere Birdir. Hiç kimseye muhtaç değildir. Ortağı da yoktur. Her kim bunun aksini iddia ederse şirk koşar, Allah’ın en sevmediği ve büyük günahların en başında da Allah’a şirk koşmak gelir.

Allah, bu surede açık ve net bir şekilde hiçbir şeye benzemediğini bildirmiştir. Pekala hiç görmediğimiz ve bilemediğimiz birşey hakkında nasıl olurda cinsiyet iddiasında bulunuruz?

Öyleyse, (hâşâ) Allah için erkektir, kadındır, oğlandır yada kızdır diyemeyiz. Çünkü Allah yarattıklarına benzememektedir.

İnançsız yada farklı inançlara sahip kimseler tarafından ortaya atılan cinsiyet iddiaları ise tamamen hayal ürünüdür. Hiçbir delile dayanmamakla beraber dinimizde hiçbir geçerliliği de yoktur.

Son olarak, özellikle müslüman aileler tarafından belki bilinçsizce kullanılan, Allah Baba kelimesine çok dikkat etmek lazımdır. Özellikle çocukların daha tazecik hafızasında bu tür şirk içerikli kelimelerin yer etmesi, Allah muhafaza ilerde telafisi mümkün olmayan daha başka günahlara da sebebiyet verir.

İnsan, bilinmeyenin peşine düşmemeli ve dinde aşırı gitmemelidir. Aşırı gidenler maalesef helak olmuşlardır. Hristiyanlarda Hz İsa hakkında aşırı muhabbetleri neticesinde ilahlaştırmış ve şirke düşmüşlerdir.

Allah bu hususta Ehli kitabı Kur’an-ı Kerim’de uyarmaktadır.

“Ey Ehl-i kitap! Dininizde haddi aşmayın, taşkınlık yapmayın ve Allah hakkında gerçek olmayan şeyleri iddia etmeyin. Meryem’in oğlu Mesih Îsâ sadece Allah’ın resulü, Meryem’e ulaştırdığı kelimesidir. Allah tarafından gelen bir ruhtur. Gelin Allah’a ve elçilerine iman getirin, “Tanrı üçtür!” demeyin. Kendi iyiliğiniz için bundan vazgeçin. Allah ancak tek bir İlahtır. O, çocuğu olmaktan münezzehtir. Göklerde ne var, yerde ne varsa O’nundur. Koruyan ve yöneten olarak Allah yeter.” (Nisa-171)

Selam ve dua ile..

4 yorum

 1. imanveinsan YazarYanıtla

  Allah cümlemizden razı olsun. Rabbim sırat-ı müstakimden ayırmasın bizleri.

 2. Kübra Yanıtla

  Allah razı olsun. Bazı internet sitelerinde Allah haşa erkekmiş gibi yazılar var. Bilen de yazıyor bilmeyen de.

  • Admin YazarYanıtla

   Yarım doktor candan, yarım imam dinden eder diye bir atasözü var. O yüzden özellikle dinimizin sağlam kaynaklardan öğrenilmesi lazım. Piyasada şarlatan çok. Dini alaya alan, bilmediğini bildim sanan çok insan var. Allah selamet versin ne diyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir