Peygamberimizin Duaları

Peygamberimizin Duaları

Peygamberimizin Efendimiz’in (Sallallahu aleyhi vessellem) hayatına baktığımız zaman her anında dua ettiğini ve hiç bir vaktini duasız geçirmediğini görmekteyiz.

Efendimiz her şeye dua ile başlar, dua ile bitirirdi. Yemeğe başlarken, yemeği bitirince, yatarken, kalkarken, otururken, kalkarken, helaya girerken, çıkarken..

Allah resulü böylelikle Alah’ın yardımını her daim yanında hissetmiş, biz ümmetine de nasıl dua edilmesi hususunda değişik tavsiyelerde bulunmuştur. Efendimizden nakledilen yüzlerce hatta binlerce dua örneği vardır. biz sitemizde ara ara bu dualara yer vereceğiz inşaallah.

Peygamber Efendimizin dilinden düşürmediği bir kaç duasını paylaşmak istiyorum.

Tırmizi’de, Şehr ibn-i Havşeb (ra) rivayet ediyor. Hz.Şehr:Ümmü Seleme (R.Anha)’dan:
Ey mü’minlerin anası! Resul-i Ekrem Efendimiz yanınızda bulundukları zaman
en çok yaptığı dua neydi? diye sordum. Ümmü Seleme Hazretleri:
“Ya mukallibel kulubi sebbit kalbi ala dinike” meali “Ey kalpleri çeviren Allah! benim kalbimi hak dininin üzerinde sabit kıl” diye dua ederdi, cevabını verdi.

Ravi Enes (ra):

“Ya Resulullah! biz sana ve senin getirdiklerine inandık. Sen bizim hakkımızda korkuyor musun?” dedim. Bana şöyle cevap verdi:
“Evet. kalpler, Rahmanın iki parmağı arasındadır. onları istediği tarafa çevirir.” (Tirmizi 2141)

***

“Allah’ım! Âcizlikten, tembellikten, cimrilikten, ihtiyarlayıp ele avuca düşmekten ve kabir azâbından sana sığınırım. Allahım! Nefsime takvâ nasip et ve onu her türlü günahtan temizle; onu en iyi temizleyecek sensin. Ona yardım edip eğitecek sadece sensin. Allah’ım! Faydasız ilimden, ürpermeyen gönülden, doyma bilmeyen nefisten ve kabul olunmayan duadan sana sığınırım.”

“Allahım! Faydasız ilimden, ürpermeyen gönülden, doymak bilmeyen nefisten ve kabul olmayan duadan sana sığınırım” (Müslim, Zikir, 73)

***

Peygamberimizden namazı bitirince tavsiye ettiği bir başka dua;

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

Biriniz namazda tahiyyâtı bitirdiği zaman, dört şeyden Allah’a sığınarak şöyle desin:

“Allâhümme innî eûzü bike min azâbi cehennem ve min azâbi’l-kabr ve min fitneti’l-mahyâ ve’l-memât ve min şerri fitneti’l-mesîhi’d-deccâl”

Allah’ım, cehennem azâbından ve kabir azâbından, hayat ve ölüm fitnesinden, deccâlin fitnesine uğramaktan sana sığınırım.” (Müslim, Mesâcid 128-134; Ebû Dâvûd, Salât 149, 179; Nesâî, Sehv 64)

Başka bir rivayet ise şöyledir:

Aişe (r.anha)’nın haber verdiğine göre, Rasûlullah (s.a.v) namazda şöyle dua ediyordu:

Allah’ım! Kabir azabından sana sığınırım, Mesih deccalin fitnesinden sana sığınırım. Hayatın ve ölümün fitnelerinden sana sığınırım. Allah’ım, günah işlemekten ve borçtan sana sığınırım.”

Birisi: Borçtan ne kadar çok Allah’a sığınıyorsun” dedi. Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

Kişi borçlanınca yalan söylemek mecburiyetinde kalır, söz verir sözünde duramaz.” (bk. Buhârî, ezan 149; Müslim, Zikir ve Dua: 15; Ebû Davud, Salat: 367)

Allah (cc) yaptığımız tüm dualarımızı kabul etsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir