Ateşe su taşıyan karınca!

Putperest ve zalim kral Nemrud, kendi düzenine karşı gelen Allah’ın peygamberi Hz İbrahim’in ateşte yakılması emrini vermiş. 

Büyük bir meydanda, odunlardan büyük bir yığın yapıp odunları tutuşmuşlar. O kadar büyük bir ateş ki, alevleri bulutlara kadar yükselmiş. Nemrud’un askerleri İbrahim peygamber’i mancınıkla ateşin tam orta yerine atacaklarmış.

Bu esnada göklere kadar varan ateşe doğru bir karınca ağzında minicik bir damla su ile telaşla gidiyormuş. Başka bir karınca da onun bu telaşını görüp sormuş:

– Hayırdır ne bu acelen? Nereye gidiyorsun?

Telaşla yetişmeye çalışan karınca, ağzındaki bir damla suyu ellerinin arasına alıp cevap vermiş:

– Haberin yok mu? Zalim Nemrud, İbrahim peygamberi ateşe atacakmış. Bende meydana ateşin olduğu yere su götürüyorum.

Diğer karınca kahkahalarla gülerek demiş ki:

– Senin yanan büyük ateşten haberin yok galiba? O ateş öyle bir ateş ki bulutlara kadar çıkıyor alevleri! Senin bir damla suyun o çılgın ateşe ne yapabilir ki?

Bir damla su taşıyan karınca:

– Olsun, benim taşıdığım bir damla su o ateşe hiç bir etki etmez ancak, benim hangi taraftan olduğum anlaşılır.

İşte böyle dostlar, yapılan hiç bir işin zayi olmayacağını Rabbimiz Kur’an da “Kıyamet günü için adalet terazileri kuracağız. Öyle ki hiçbir kimseye zerre kadar zulmedilmeyecek. (Yapılan iş) bir hardal tanesi ağırlığınca da olsa, onu getirip ortaya koyacağız. Hesap görücü olarak biz yeteriz.” (Enbiya,47) ayeti ile bildirmektedir.

Ey Allah’ım:

Karınca misali, zalim Nemrud ve Onun izinden giderek Nemrutlaşan insanların tarafında değil, İbrahim ve soyundan gelen Hz Muhammed Mustafa’nın (sav) tarafında olmayı nasip eyle bizlere.. (Amin)

Selam ve dua ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir