Karabaş Otu (Kafa süpürgesi)

Hayatımızı sağlıklı, hastalıklara dirençli ve zinde bir şekilde sürdürebilmemiz için, Rahmet-i İlâhiye, tecelli-i esma sırrıyla sebepler halk ederek, bazı nebat ve çiçeklere bir tesir vermekle beraber tesir-i hakikisini tefekkür nazarlarımıza göstermiş, akıl ve ruhumuza pencereler açıyor. Aynı zamanda da hastalandığımızda biz kullarını sahipsiz bırakmamış fıtrî devalarla teçhiz ederek geniş rahmetini ilân ediyor.

Bu eczahane-i Rabbaniyenin çok kıymetli müstahzarı olan bir nebati nimeti tanıtmaya gayret edeceğiz. Bu nimet bir çok hastalığın şifa bulmasına vesile olan Karabaş Otu’dur.

Karabaş Otu bütün insanlığın faydalanması için Yemen, Çin, Japonya, Sakız adası ile yurdumuzun Marmara, Ege ve Akdeniz bölgeleri kırsal alanlarına hazine-i rahmetten insanların imdadına gönderilir. Latincesi Lavandula Stoechas olan, Arapçası ruhlara destek anlamında Mümessik-ül Ervah, Farsçada kafanın çaresi manasına gelen Çarubu Ser ve Üstad Bediüzzaman Hazretlerinin tabiriyle de KAFA SÜPÜRGESİ olarak adlandırılan, çok tavsiye edilen Karabaş Otu’nu tanıtmaya çalışacağız.

Karabaş Otu’nun sırlarını Üstad Bediüzzaman’ın tavsiyeleri ışığında bazı hatıralarla tesbit edebiliriz. 

Rahmetli Ali İhsan Tola Ağabey anlatıyor: “Üstad, 1954 yılında bir gün, Ali İhsan, insanlar senin elinden şifa bulacak’’ der. Bir gün de Çam Dağı’ndayken, Üstad bir bitkinin dalını uzatarak “Ali İhsan buna dikkat et! İleride bunun çok faydasını göreceksin” der ve kafa süpürgesinin (Karabaş Otu) dalını cebine koyar. (Ali İhsan Tola. İhsan Atasoy shf: 109 Nesil Yayınları 2012.)

“Barla’ da Üstad Hazretlerini ziyaret ettiği zaman, Üstad kafa süpürgesini (Karabaş Otu) çay olarak kullanıyormuş. Kendisine “Ben bunu kullanıyorum, çok faydasını görüyorum. Bunun faydalarını ileride sen açacaksın” der. Ali İhsan Abi, “Üstad bana âlem-i manada yüz tane proje verdi, bir tanesi de Karabaş Otu’dur” demiştir. (Age : Shf : 122.)

İnşaallah, müteakip yazımızda, Karabaş Otu’nun faydalarını ve nasıl kullanılacağını açıklamak üzere,

Karabaş otunun faydaları ve kullanım şekli:

  1) Kılcal damarları açar, damar tıkanıklığını giderir.

  2) Vücuttaki toksinleri, zararlı maddeleri temizler. İlk bahar ve son baharda birer kür kullanılması faydalıdır.

  3) Sinirsel baş ağrılarını rahatlatır, zindelik verir.

  4) Migren ağrılarına Karabaş balı kullanılır, kalb ve beyin damarlarını açar.1

  5) İdrar yolları enfeksiyonları ve basit yaralarda antimikrobik etkilidir.

  6) Uykusuzluk ve yüksek tansiyon gibi şikâyetlerde çok fayda sağlar.2

  7) Damar sertliğine faydalı, kalbe ve sinirlere kuvvet verir.

  8) Mide ve barsak spazmlarında (sancılarında) faydalıdır.

  9) Balgam söktürücüdür..

10) Ekzama yaralarını iyileştirici etkisi vardır.3

11) El ve baş titremelerini önler. Yaşlılara macun yapılıp yedirildiğinde ferahlatır ve

gençleştirir.

12) Makat hastalıklarına şifalıdır.

13) 15 bardak suya bir demet Karabaş Otu konup, 20 dakika kaynatılır. 1-2 ay yemek arası ya da öncesinde birer çay bardağı içildiğinde kanseri durdurur. Balla da yense olur.4

14) Hafızayı güçlendirir, Alshaimer’i önler. Her evde bulundurulması ve ailece severek, faydalarına inanarak içilmesi çok fayda sağlar.

Kolay hazırlanabilecek bir karışımı da belirtelim: 500 gram hakikî bal veya keçiboynuzu pekmezi küçük bir tencereye konur. İçine 100 gram Karabaş Otu çiçekli kısmı karıştırılır. O tencere de içinde su bulunan daha büyük bir tencerenin içine konduktan sonra, buharda pişirip reçel kıvamına gelince, ateşten indirilip soğuduktan sonra cam kavanoza konur. Sabah-akşam bir tatlı kaşığı yenir. Diyabet hastaları bu şekliyle kullanmamalıdır.

Şifanın sebeplerden değil, Şafi-i Hakikî olan Müsebbibül Esbab’tan, Rahman-ür Rahim’ den (cc) geldiği inancının şuuruyla sağlıcakla kalın..

 

İlave olarak yazmadan geçemeyeceğim. Çevremde ne kadar MİGREN rahatsızlığı olan eşimiz dostumuz varsa karabaş otu balı tavsiye ediyorum ve kullananlardan olumlu sonuçlar aldım. Migrene Allahın izniyle Karabaş balı şifa oluyor. 

 

 

Dipnotlar:

1- Ali İhsan Tola. İhsan Atasoy shf: 109 Nesil Yayınları 2012, s. 214–215.
2- Şifalı Bitkiler. Dr. Adil Asımgil, Shf : 147 Timaş Yayınları 2009.
3- Kozmik Bilim Işığında Şifalı Bitkiler. Prof. Dr. Ahmet Maranki. Shf: 147 Mozaik Yayın.
4- Büyük Şifalı Bitkiler. Ramazan Yıldız Shf: 275 Huzur Yayınevi.

 

 

Kaynak: Feyzullah ERGÜN – yeniasya.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir